Astrid Lindgren
Najwybitniejsza, a jednocześnie najpopularniejsza pisarka książek dla dzieci wszechczasów. Jej powieści na zawsze zrewolucjonizowały literaturę dziecięcą. Zostały przetłumaczone na osiemdziesiąt sześć języków, w ciągu ponad sześćdziesiąt lat na całym świecie sprzedano ponad osiemdziesiąt milionów egzemplarzy. Niekwestionowana królowa dziecięcej wyobraźni.
Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby, niewielkim miasteczku w południowo-wschodniej Szwecji. Zmarła mając dziewięćdziesiąt cztery lata – w 2002 roku, w Sztokholmie. Wszystkie swoje książki pisała, jak sama mówiła, dla dziecka, które wciąż w niej jest. Jej bohaterowie chcą być dobrzy, ale nie zawsze im to wychodzi. Nie zawsze też wiedzą, co jest właściwe. Choć każdy jest inny, wszystkich łączy jedno: chcą, by życie – nie było nudne.
Pierwszą książkę Zwierzenia Britt-Marii Astrid Lindgren napisała mając niespełna czterdzieści lat, rok później – w 1945 roku – powstała pierwsza książka o Pippi. Wydawcy przestraszyli się opowieści o dziewczynce, która ma w swoim domu bałagan i mieszka sama z koniem i małpą. W siłę powieści Astrid Lindgren uwierzyli właściciele „Raben & Sjogren” – dziś to największe szwedzkie wydawnictwo książek dla dzieci, które właśnie Astrid Lindgren w połowie lat czterdziestych uratowała przed bankructwem. Jej książki utorowały drogę kolejnemu pokoleniu skandynawskich pisarzy dla dzieci, których powieści, podobnie jak cykle Astrid Lindgren są znane na całym świecie – to przede wszystkim Tove Jansson, która stworzyła Muminki, czy Gosta Knutsson, autor przygód Filonka Bezogonka.
Pierwszą książkę o spotkaniu Braciszka z Karlssonem z Dachu Astrid Lindgren napisała w 1955 roku. Część drugą – Karlsson z Dachu znowu lata – siedem lat później. Ostatnią – Latający szpieg, czy Karlsson z Dachu – w 1968 roku. W sumie, w ciągu trzydziestu siedmiu lat Astrid Lindgren napisała ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci. W 1958 roku dostała medal Hansa Christiana Andersena, w 1994 – nagrodę Right Livelihood Award, zwaną „alternatywnym Noblem”, w 1996 – rosyjska Akademia Nauk nazwała na jej cześć asteroidę „3204 Lindgren”.
*Autor zdjęcia: Jacob Forsell