Hugh Lofting

Zobacz książki

Urodził się w 1886 roku jako drugie dziecko w angielsko-irlandzkiej rodzinie, a w wieku 18 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by podjąć naukę w Intytute of Technology w Massachusetts. Został inżynierem, założył rodzinę i miał małe dzieci. Gdy wybuchła I wojna światowa powołany został do wojska i walczył na froncie w szeregach brytyjskiej armii. Pisanie pełnych fantazji listów do dzieci stało się dla niego ucieczką od brutalnej rzeczywistości. Teksty ozdabiał własnoręcznymi rysunkami. To w tych historiach wysyłanych z wojennych okopów pojawił się po raz pierwszy doktor Dolittle i jego zwierzątka. Listy te stały się później kanwą jego powieściowej sagi o niezwykłym doktorze znającym mowę zwierząt oraz o jego przyjaciołach – psach, kaczce, papudze, małpce i wielu innych postaciach, które pokochały dzieci na całym świecie.

W 1922 roku Hugh Lofting otrzymał za Doktora Dolittle, przyznawany twórcom literatury dziecięcej Newbery Medal. Była to pierwsza znacząca nagroda, a sama książka była nagradzana jeszcze wielokrotnie.

Twórczość Loftinga jest bardzo różnorodna (pisał również dla dorosłych) ale bez wątpienia książki dla dzieci są najważniejszymi w jego dorobku. Inne znane tytuły, poza wspomnianą wcześniej serią o doktorze to mi.in.Historia pani TubbsTommy, Tilly i pani Tubbs - o starszej Pani i jej zwierzątkach oraz Noisy Nora - o dziewczynce, która nie umie zachować się przy stole albo Gub Gub’s Book- o śwince i jej pracy nad napisaniem encyklopedii żywienia.

Hugh Lofting zmarł 26 września 1947 roku w Topanga w Kalifornii.